cropped-IMG_5942-1.jpg

Volitelný předmět Kritické stavy v medicíně

Právě zahajujeme výuku dalšího semestru s naším volitelným předmětem pro mediky 2. LF UK, a to ve čtvrtek 12.10.2023 od 14:30 hodin na vedení KARIM (Stážovna) - uzel B/přízemí - budova č.1 FNM. Těší nás tak velký zájem o tento předmět a tak se budeme těšit na čtvrteční setkání.

SESAM 2023 v Lisabonu

Tento rok se konala konference Společnosti pro simulace v medicíně v portugalském Lisabonu. Naši lektoři přispěli hned čtyřmi sděleními vycházející z naší simulační činnosti. In-situ simulation – the practical way to implement a new system of detecting latent safety threats sděloval MUDr. Šípek. Education programme meeting individual needs for anaesthesia residents prezentoval MUDr. Šimeček. O tom jak simulovat, když nemáte simulační centrum mluvil MUDr. Garaj s příspěvkem. We don´t have a simulation center, can we simulate? S poslední prezentací na téma Role of team training in the development of local trauma-protocols seznámila auditorium MUDr. Hanáková. Jsme rádi, že můžeme naše výsledky prezentovat na konferenci takového typu. Již nyní se těšíme s dalšími příspěvky na příští ročník, kdy hostující bude Praha.

ISS na dětské části

Dětská část KARIM opět simulovala

Pro naše kolegy z dětské části byl uspořádán další simulační den s kritickými stavy u dětí. Zúčastnili se mladší anesteziologové a nelékařský zdravotničtí pracovníci z anesteziologického pracoviště. Věříme, že tyto kurzy jim pomůžou nejen při přípravě na kmen či atestační zkoušku, ale také při řešení kritických stavů, které mohou potkat i ve službě.

IMG_43D2603B6927-1

Spolupráce s ARO Českobudějovické nemocnice

Společně s kolegy z anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích jsme uspořádali simulační trénink pro jejich lékaře v předatestační přípravě. Lékaři si prošli scénáři od poskytování intenzivní péče dítěti až po komplikace na porodním sále. Věříme, že v jižních Čechách jsme nebyli naposledy.

Kardiologická klinika nás hostila v rámci dalších In Situ

Naší spolupráci jsme navázali s Kardiologickou klinikou nemocnice. Pracovištěm, kde resuscitace je běžnou činností místních sester a lékařů. Nadšení a motivace všech zúčastněných nás stále utvrzuje, že zdravotníci mají zájem se zdokonalovat a vzdělávat bez rozdílu jejich délky praxe a vzdělání. Jsme rádi, že takové lidi máme kolem sebe.

Simulace in-situ, Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku

Další z našich oblíbených kurzů proběhl začátkem března a to na JIP Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FNM. Specifika ORL oboru byla pro nás zásadní při přípravě celého kurzu. Zajištění dýchacích cest při obtížné intubaci bývá pro specialisty tohoto oboru, dá se říci, skoro rutinou. Již nyní se těšíme na další setkání, které proběhne závěrem měsíce.

Logo_SimGAMES

SimGAMES

První ročník Simulačních her již proběhl a byl velmi úspěšný. SimGames je událost pro příznivce simulační medicíny. Nejen pro lektory, kteří cítí, že i oni potřebují čas od času se stát účastníkem simulačního kurzu než být jen lektorem. Během jednoho dne účastníci organizovali tři scénáře, zároveň třikrát byli samotnými aktéry a zároveň během dne poskytovali debriefing debriefingu. Scénáře probíhaly simultánně na dvou pracovištích. Závěr dne pak patřil diskuzi nad sklenicí dobrého drinku. Věříme, že příštího ročníku se zúčastní další příznivci jiných simulačních center.

Ze SVĚTA SEKCE SIMULAČNÍ MEDICÍNY

Tohle je nadpis

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.